Ana Sayfa
 
Kategoriler
Ürün Ara
 

 
Ürün Kategorisi : Aroma Terapik Yağlar
SENTOR Soğuk Pres % 100 Çörekotu Yağı 250ml

Ürün Fiyatı : 50,00 TL


 

Ürün Açıklaması Taksit Seçenekleri
 

Çörekotu Yağı Faydaları
Nigellae Sativa

Çörekotu Yağı Faydaları nelerdir ve  Çörek Otu Y ağı Nasıl Kullanılır?  Çörek otu yağı, tohumlarının preslenmesi yoluyla üretilir. Çörek otu tohumunda uçucu yağ ve sabit yağ bulunur. .

Çörek otunun tohumlarında uçucu yağlar, alkaloitler, saponin ve protein gibi maddeler yer alır. Tohumları antimikrobiyal analjezik, antineoplastik, anti-inflamatuar ve ateş düşürücü etkilere sahiptir.
Karaciğer ve böbrekleri korur. Ağrı giderici, ateş düşürücü, iltihap azaltıcı ve mikroplara karşı mücadele edici özelliği vardır.

Çörek otunun etkileriyle ilgili uluslararası düzeyde 200 çalışma yapılmıştır. Avrupa’da yapılan araştırmalarda bu bitkinin anti-bakteriyel ve anti-mikotik etkisi kantılanmıştır.

Çörekotu Yağı Faydaları

• Çörek otu yağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminini güçlendirici etkisi klinik olarak kanıtlanmıştır.

• Diyabet, astım, öksürük, grip ve ishal gibi rahatsızlıklarda olumlu etkiler gösterir.

• Alerjik durumlarda güvenle kullanılmaktadır.
   Anti-histamin etkisiyle alerjik reaksiyonlara karşı korur.
   Hapşırma, göz sulanması gibi alerjinin yaygın belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

• Bronşiyal kasları rahatlatarak akut astım belirtilerinin ve öksürüğün tedavisine yardımcı olur.

• İltihabı azaltır.

• İçeriğindeki anti-anti-inflamatuar spazmodik maddelerle kas krampları ve spazmı önleyici etkisi vardır.

• Çörek otu yağı kullanımı sindirimi kolaylaştırır.

• Çörek otu yağı saç dökülmesi ve kepeğe karşı yararlıdır. Saç diplerine friksiyon yapılır, 45 dk bekledikten sonra durulanır.
   Haftada 3 tertip uygulandığında saçın kökten gellişimini destekler.

Çörek Otunun Faydaları ile İlgili Yapılan Araştırmalar

Çörekotunda yer alan timokinon maddesiyle ilgili yapılan deneysel çalışmalarda bu maddedin yüksek homosistein seviyesini azaltıcı etkide olduğu tespit edilmiştir. Bu maddenin homosistein üzerindeki etkisinin folik asitten daha fazla olduğu da belirtilmektedir. Ayrıca çörek otu normal seviyedeki homosisteini azaltmıyor sadece homosistein seviyesi yüksek olduğu zaman etkisini gösteriyor.
( Homosistein kanda ölçülen bir aminoasittir. Bunun yüksek olması kalp, beyin ve sinir rahatsızlıkları riskini arttırır. )

Almanya’da yapılan başka bir çalışmada alejik sorunları olan hastalara çörek otu yağı içeren 40- 80mg  kapsüller verilmiş ve hastalarda önemli yararlar tespit edilmiştir. Bunun sonucunda bu bitkinin alerjik hastalıklarda tedaviyi destekleyici özelliklerinin olduğu belirtilmiştir.

NOT;
Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir.     Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın.
Bazı çörek otu yağları çiçek yağıyla karıştırılıp satılmaktadır. Sağlık açısından bu tür ürünlerin faydası bulunmamaktadır.Henüz bir yorum yapılmamış
Ana Sayfa | XD